× Anasayfa Kurumsal Kolejlerimiz Kurslarımız Açı'da Hayat Eğitim Birimlerimiz Açı Dijital Okul İletişim Sizi Arayalım Veli-Öğrenci Girişi İş Başvurusu

Velilerimize Akran İlişkileri Semineri

Akran zorbalığı, okullarda öğrenciler arasında sıkça görülebilen şiddet davranışları arasında yer alır. Akran zorbalığının önemli nedenleri arasında; arkadaşlarına baskı yapan öğrencilerin bu şekilde kendilerini arkadaşları arasında üstün görmeleri, şiddetin çözüm yolu olarak tercih edilmesi ve kurbanın maruz kaldığı baskıyı hak ettiği düşüncesi yer almaktadır.

Akran zorbalığını anlayabilmek için geniş çerçeveden bakmak gerekir. Aile özellikleri ve akran ilişkileri de zorbalığı açıklayıcı önemli nitelikler olarak sıralanmaktadır. Ailenin çocuğu üzerindeki kontrolü, denetleyici tutumları, ilgisi ve çocuğu ile iletişimi zorba ya da kurban statüleri ile ilişkili bulunmaktadır. Anne ve babanın çocuk ile ilişkileri arttıkça zorba ve zorba/kurban statülerinde olma olasılığını azaltmaktadır.

Akran zorbalığının ne olduğu ve bu tür davranışların nedenlerini anlayabilmek için velilerimizi bu konuda bilinçlendirdik. Profesyonel Kurum koçumuz Mualla GÖKÇE eşliğinde gerçekleştirdiğimiz seminer oldukça verimli geçti.

 

13 Ekim 2020